BeskrivningTugghänge Zilla med band med karbinhake. Hänget är ca 10 cm långt, något längre än än Zilla som är ca 8,5 cm. Olika taktila mönster för extra stimulans. Tillräcklig längd för att nå kindtänderna. Lätt att fästa i kläderna för att ha tuggisen nära tillhands.
Zilla är en unik serie mjuka tugghjälpmedel som är extra hållbara. Passar dem som har behov av att bita hårt men ändå vill ha ett mjukt tugghjälpmedel.
Tuggprodukter är beprövade hjälpmedel för att stressreglera i klassrum, öka fokuset och få ut bitbehovet. Omtyckt och lovordade hjälpmedel för personer med ADD, ADHD och autism.
DetaljerLängd: ca 10,5 cm
Diameter: ca 1,2-1,4 cm
Tugghänget tål mycket höga och låga temperaturer och hämmar bakterietillväxt. Alla tuggprodukter kan tvättas i diskmaskin, steriliserare eller varmt diskvatten.
Tillverkare: Chubuddy, USA
SäkerhetAlla tugghjälpmedel från Chubuddy™ är fria från bly, latex, BPA, PVC and ftalater.
Tugghalsbandet bör användas under tillsyn av vuxen. Vid tecken på skador eller slitage bör produkten omgående kasseras.
Karbinhaken är inte avsedd att bita på.