En liten taktil nopprulle som är skön att hålla i handen, rulla mellan händerna eller använda för massage på olika delar av kroppen. Den knottriga ytan ger tydlig känselstimulans och massage som bidrar till ökad blodcirkulation och kan ge en avslappnande känsla.
Nopprullen kan också användas som ett diskret sensoriskt hjälpmedel för den som gärna behöver ha något i händerna för att lättare kunna koncentrera sig. Den ovala formen är greppvänlig och genom att rulla och arbeta med den aktiveras även de små musklerna i hand och underarm.
Använd nopprullen på egen hand eller låt exempelvis elever rulla den över varandras ryggar eller armar som en lugn taktil aktivitet. Det lilla formatet gör den enkel att ha till hands i klassrummet, hemma eller på arbetsplatsen.
Förpackningen innehåller tre nopprullar.
