Språkträning Negationer med två kortlekar för att träna placeringen av negationen inte på rätt plats i meningen, samt utveckla barns förmåga att skapa längre meningar.
Kortleken Dax för syntax – Negation 1 innehåller 12 kort med bilder där en aktivitet pågår. Till exempel ekorren klättrar, pojken cyklar. Och 12 kort med bilder där samma aktiviteter tydligt inte pågår, som ekorren klättrar inte, pojken cyklar inte. Ni kan alltså bilda 12 par av de 24 korten.
Kortleken Dax för syntax – Negation 2 innehåller 12 bilder som finns i 2 exemplar (24 kort sammanlagt). Varje kort visar två händelser. En pågående aktivitet och en bild där aktiviteten tydligt inte pågår. Som nallen vinkar, men den nallen vinkar inte. Den clownen ramlar, men den clownen ramlar inte.
Passar för barn från ungefär 4 år och uppåt. Kan användas hemma eller i förskolan och skolan. Materialet är lämpligt för svenska som andraspråk (SVA).
Språkträning Negationer är framtaget och av logopeder med lång erfarenhet av att arbeta med barn med tal- och språksvårigheter.