BeskrivningTuggpenntop med blyertspenna. Bite Saber är rund med olika mönster för taktil stimulans. Tillräckligt längd för att kunna tugga med kindtänderna. Ungefär halva penntoppen är ihålig för att kunna träs på en penna. Sitter bäst på blyertspennor utan suddgummi i toppen.
Ett hjälpmedel för att öka fokus och koncentration. Tuggpenntoppar är säkrare att tugga på och sparar pennorna. Penntoppen ger lite extra vikt till pennan som låter den vila på handen mellan pekfinger och tumme och förbättrar greppet. Passar för barn från 6-7 år.
Tuggprodukter är beprövade hjälpmedel för att stressreglera i klassrum, öka fokuset och få ut bitbehovet. Omtyckt och lovordade hjälpmedel för personer med ADD, ADHD och autism.
Välj rätt tuggmotstånd
Bite Saber finns med olika hårdhet, tuggmotstånd:
- Mjuk – för den som mest suger och biter lätt.
- Hård – för medelhårt tuggande och bitande. Passar för den som biter på saker så att det blir märken eller föremålet går sönder. Om ett mjukt tugghjälpmedel bits igenom rekommenderar vi att välja ett hårt istället.
- Extrahård – för riktigt hårt bitande. Passar för den som ofta biter sönder saker och som gärna väljer att stoppa hårda föremål i munnen.
Tänk på att tugghjälpmedel är förbrukningsvaror och håller olika länge beroende på hur mycket och hur de används.
DetaljerLängd: ca 6,5 cm
Diameter: ca 1,3 cm
Tillverkare: ARK Therapeutic, tillverkad i USA.
Silikon tål mycket höga och låga temperaturer och hämmar bakterietillväxt. Alla tuggprodukter kan tvättas i diskmaskin, steriliserare eller varmt diskvatten.
SäkerhetAll silikon i ARKs produkter är fri från bly, latex, BPA, PVC och ftalater.
Ej lämplig för barn under 3 år. Alla tuggprodukter bör användas under tillsyn av vuxen. Vid tecken på skador eller slitage bör produkten omgående kasseras.